PILNE: Waldemar Stylo nie jest już dyrektorem Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

0

Decyzję o jego odwołaniu bez wypowiedzenia podjął wczoraj zarząd powiatu chrzanowskiego, a dziś starosta Andrzej Uryga i wicestarosta Bartłomiej Gębala, poinformowali o tym media na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Powodem odwołania w tym rygorystycznym trybie jest ciężkie naruszenie przez dyrektora obowiązków, a w szczególności ukrywanie informacji o faktycznej sytuacji szpitala. Na koniec października dług lecznicy przekroczył 6 mln zł, a strata powyżej amortyzacji wynosi już 2,5 mln zł. Tę stratę będzie musiał pokryć powiat, w przeciwnym razie chrzanowskiemu szpitalowi groziłaby likwidacja.
Starosta Uryga już zapowiedział, że konieczność znalezienia minimum 2,5 mln zł w budżecie powiatu odbije się rykoszetem m.in. na powiatowych inwestycjach. Jakich? To zostanie ogłoszone jeszcze w grudniu.

Wśród pozostałych powodów odwołania zarząd wymienia też:

  • utratę płynności szpitala i podawanie nieprawdziwych informacji o braku jej wpływu na bieżące funkcjonowanie placówki,
  • nieprawidłowości w zarządzaniu jednostką,
  • wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem,
  • brak należytego nadzoru nad realizacją projektu modernizacji oddziałów szpitalnych dofinansowanego przez samorząd wojewódzki,
  • nieuzasadnione delegacje służbowe dyrektora.

Zdaniem zarządu powiatu oburzający był też fakt, że dyrektor w tym roku dwukrotnie pisemnie wnioskował o przyznanie mu nagrody na poziomie wysokości trzech swoich pensji (ostatecznie Rada Społeczna Szpitala nie poparła tych wniosków). Waldemar Stylo zarabiał 16 tys. zł brutto miesięcznie.

Odwołany dyrektor ma 21 dni na odwołanie się do sądu pracy od decyzji zarządu. Pismo zostało mu doręczone osobiście, choć odmówił kurierowi pisemnego potwierdzenia jego odbioru.

Do czasu ogłoszenia i rozstrzygnięcia nowego konkursu na szefa szpitala, pełniącą obowiązki dyrektora jest Alicja Dobranowska.

 

ŹRÓDŁO: Chrzanowska Telewizja Lokalna – CHTVL