Nowy budynek nabiera już kształtów i wystrzelił w górę. Osoby przechodzące obok budowy twierdzą, że nowa siedziba Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa już zaczyna wyglądać imponująco. Otwarcie szykowane jest na jesień tego roku.

Eksponaty, które zaczął gromadzić w Alwerni mgr Zbigniew Gęsikowski będą miały w końcu godne miejsce. Przypomnijmy, że jest ich około 2000 łącznie z historycznymi samochodami pożarniczymi, który w zbiorach druhów OSP Alwernia jest ponad 20. Budynek muzeum ma mieć 3 kondygnacje a jego powierzchnia użytkowa ma wynosić niecałe 2 300 metrów kwadratowych. Miejsce to będzie wyposażone opróc sal wystawowych m.in w salę edukacyjną, kawiarenkę, magazyn, zaplecze biurowe, pracownię konserwatorską oraz sale multimedialne.

Wykonawcą inwestycji jest firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w kwocie 8 100 000 PLN, wkład finansowy Samorządu Województwa Małopolskiego to 11 645 746 PLN. Gmina Alwernia wniosła wkład w wysokości 522 750 PLN.

– Małopolscy strażacy to grupa zawodowa ciesząca się najwyższym zaufaniem społecznym. To pełni oddania i serca ludzie, na których pomoc i wsparcie możemy zawsze liczyć w najtrudniejszych sytuacjach. Cieszę się, że Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zyskuje własny, odrębny budynek – podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Już nie możemy się doczekać. To będzie wizytówka naszego miasta. Strażacy zasłużyli na taki gmach – mówi nam mieszkaniec alwerniańskiego rynku napotkany na ul. Korycińskiego przy budowie.

Koniec inwestycji przewidziano na jesień 2023.