Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w powstało w 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od tamtej pory w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni oraz w hangarze, który znajdował się nieopodal budynku, zgromadzono mnóstwo materiałów, pojazdów oraz wyposażenia. Eksponaty znajdujące się w zbiorach są unikatowe w skali świata, ale niestety w obecnych warunkach nie można było myśleć o odpowiedniej jej ekspozycji.

W dniu 20 września 2022, sen druha Gęsikowskiego stał się już rzeczywistością. W obecności druhów z okolicznych jednostek OSP, komendantów Państwowej Straży Państwowej oraz zaproszonych gości, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku muzeum.

nadbryg. Piotr Filipek – Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie

Wśród podpisujących akt erekcyjny znaleźli się zarówno urzędnicy jak i strażacy. Byli to między innymi obecny dyrektor Muzeum w Wygiełzowie starszy brygadier w stanie spoczynku Marek Bębenek, Komendant Wojewódzki w Krakowie nadbrygadier Piotr Filipek, poseł Edward Siarka, wicemarszałek Łukasz Smółka, czy burmistrz Gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila.

Komendanci PSP oraz zaproszeni goście.

Pomimo niesprzyjającej aury i rzęsistego deszczu, kamień węgielny został wmurowany, a budowa została oficjalnie przypieczętowana. Otwarcie planowane jest na wrzesień roku 2023. W nowoczesnych budynku mają znaleźć się sale ekspozycyjne, interaktywne oraz wykładowe. Nie będzie on pełnił tylko funkcji standardowego muzeum, ale również znajdzie się w nim miejsce na edukację.

Wizualizacja nowego budynku muzealnego w Alwerni

Zobaczcie jak to wyglądało na żywo.