Szerszenie. Co zrobić gdy je zobaczysz? Kiedy powiadomić służby ratownicze? SPRAWDŹ!

0

Szerszeniom nie przeszkadza bliskość ludzkich zabudowań, a często miejsca te są wybierane do założenia nowego gniazda. Mogą również zamieszkiwać opuszczone ule czy też budki lęgowe dla ptaków. Szerszenie migrują, co roku zakładając gniazda w innych miejscach.

Warto pamiętać że atakują wtedy kiedy czują, że zagrożenie zbliża się do ich gniazda. Dlatego jeżeli zauważymy gniazdo tych owadów, najlepiej powoli się wycofać, by nie prowokować ataku. Gdy już pojawią się w naszym otoczeniu najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty i nie usuwać go samodzielnie.

STRAŻ interweniuje tylko w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Czyli wtedy gdy w budynku znajdują się małe dzieci, osoby uczulone lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, wynikającej na przykład z niepełnosprawności. W każdym innym przypadku, usunięciem gniazda zajmuje się firma dezynfekcyjna.

W przypadkach po ukąszeniu szerszenia lub osy dochodzi przeważnie do bolesnych obrzęków i zaczerwienień. UWAGA, jeśli ukąszona zostanie osoba z alergią, może dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Jeden szerszeń nie jest w stanie swoim ukąszeniem zabić zdrowego, dorosłego człowieka. W przypadku dzieci zawsze warto być ostrożnym.

(foto. WadowiceOnline.pl)