9 listopada br. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie wspólnie z Zakładową Strażą Pożarną ORLEN Południe S.A 'Trzebinia’ ćwiczyli na terenie rafinerii procedury postępowania w razie wystąpienia pożaru.
Scenariusz ćwiczeń zakładał że w trakcie rozładunku ropy naftowej z cysterny kolejowej o pojemności ok. 80 m3 doszło do wyładowania atmosferycznego. Które spowodowało  uszkodzenie cysterny i natychmiastowy zapłon.  W wyniku promieniowania cieplnego od pożaru może nastąpić katastrofalne w skutkach pęknięcie drugiej cysterny kolejowej  usytuowanej w tym samym składzie kolejowym.  W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, kierunkiem wiatru i promieniowaniem cieplnym zagrożone zostały zbiorniki znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie miejsca zdarzenia.
Dyspozytor Punktu Alarmowego ZSP zadysponował 3 własne zastępy GCBA do działań. Jednocześnie powiadomił Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP o zaistniałym zdarzeniu. SKKP Chrzanów na miejsce pożaru zadysponowało 3 zastępy z JRG oraz przekazało informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, które na miejsce wysłała dodatkowe siły i środki zgodnie z zewnętrznym planem operacyjno-ratowniczym ORLEN Południe S.A.

zdjęcia: PSP Chrzanów